01 Temmuz 2013

Kuğu Şarkısı

Kuğular can verirken içlerindeki son nefeslerini, belirli aralıklarla gerilen, sıkışan ve gevşeyen göğüs ve boyun kaslarının arasından, hüzünlü bir ses olarak dışarı çıkarırlar. Bu ses, kuğunun yaşamı süresi boyunca çıkardığı seslerin yalnızca en sonuncusu değil, en görkemlisi, en melodik olanıdır da.

Her kuğunun, kendine özgü bir melodiyle çıkardığı bu görkemli son sesle yaşamına vedası, onun yaşamboyu sergilediği gücünün, yeteneğinin ve zarafetinin görkemli bir kanıtıdır. Kuğunun bu “veda sesi”, sanat dünyasında “Swan song” deyişiyle anılır.

Korner, penaltı, ofsayt, gol sözcükleri futbol dünyasının ne denli “olağan” sözcükleri ise, Türkçesi “Kuğu Şarkısı” olan “Swan Song” da sanat dünyasının o denli olağan bir deyişidir.

Sanat yaşamına nokta koymak isteyen bir ses sanatçısının özel olarak düzenlenen son konseri, onun “Swan Song”udur.

Bir piyanistin, kendini tümüyle torunlarıyla birlikte yaşamaya adadığı emekli yaşamından önce verdiği son konserinin de adı “Swan Song”tur.

Swan Song vedası, son yıllarda futbol dünyasında da uygulanmaya başladı. Yalnızca yaşının ilerlemesi nedeniyle değil, bedensel gücündeki azalma nedeniyle de sahalarda eskisi gibi top koşturamayacağını anlayan bir futbolcu, kimbilir kaç yıllık futbol yaşamına artık bir son vermesi gerektiği gerçeğiyle yüzyüze gelince, adına Türkiye’de nedense jübile denilen, fakat gerçekte bir Swan Song olan son maçına hazırlanmaya başlar.

Bir “Kuğu Şarkısı”nın söylendiği gösteride sanatçının başarısına değil, dinleyicilerinin kalabalıklığına bakılır. Sanatçı o gösteride ne denli büyük kalabalık toplayabilirse, kendinin de o denli sevilmiş olduğuna inanır ve o son gösterisini o denli büyük bir mutlulukla noktalar. Bir hüzünlü vedanın bir çeşit tesellisidir çünkü kalabalığın varlığının büyüklüğü, o büyüklüğün varlığı oranında.

Küçük bir nokta daha var:

Görüp göreceği o son mutluluğu için sanatçının bir de, o son noktayı koyacağı zamanı doğru saptaması gerekmektedir.

Yoksa, karizmasının çizildiği anın ayırdına varamayıp, bu işi artık bırakması gerektiği zamanı doğru saptayamayan kişinin geciktirilmiş “Kuğu Şarkısı” gösterisi bir teselli olmaktan çıkar anımsanması bile istenmeyen bir kabusa dönüşüverir, karşısındaki kalabalığın sayısı milyon rakamıyla da açıklansa, resmen…

Etiketler:, ,

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, METE AKYOL'a aittir. METE AKYOL'un yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Menu Title