01 Temmuz 2012

12 Mart ve 12 Eylül’den Sonra Sırada 12 Haziran Var

Zonguldak'ta maden işçisinin yaşam dengesi, yerin altından çıkardığı kömür parçalarıyla, yerin altına gömdüğü alın terinin damlalarından oluşur.

Onun yukarı gönderdiği her kömür parçasında ve yerin altına gömdüğü her ter damlasında, evinin sofrasında bir ay sonraki ekmeğinin lokması, çorbasının buharı saklıdır.

Hakedilmiş ekmeğine ve çorbasına ancak böylesi özverili çalışmasıyla sahip olan maden işçisi, toplum içindeki hakedilmiş insanca ve hakca yaşamına da, benzer özverideki demokratik direnişi ve duruşu sonucu sahip olabilmiştir.

Onun bu demokratik direnişinin sondan birkaç yıl önceki bölümünü, 1950'li yılların sonundan başlayarak adım adım izledim. Direnişinin, “Grev ve Toplu Sözleşme Hakkı”yla zafere ulaşmasından hemen sonra işveren kesiminde başlayan rahatsızlık karşısındaki direnişinin de yakın tanığı oldum. Zaman geldi, işçinin tehlikeye giren demokratik hak ve özgürlüklerine ne denli özverili demokratik direnişiyle sahip çıktığını da, o direnişinin zafer mutluluğunu da 1960'lı yıllar boyu işçi için, işçiyle birlikte yaşadım. Zonguldak'ta, adını taşıyan ve direnişini simgeleyen Madenci Anıtı'nın önünde, 16 Haziran'da yapılan “Emek, Demokrasi ve Özgürlük” mitinginde yıllar sonra bir kez daha yanyana geldik maden işçisiyle.

Ayrıntılarını, karşı sayfadan başlayarak okuyacağınız o mitingde maden işçisi, hakca ve insanca yaşam hakkının kanıtı “milli irade” gücünün elinden alınmasını, demokratik direniş hakkını kullanarak kınıyor ve…

Bir yıl önce yapılan seçimde öz gürce kullandığı “milli irade” hakkının bir yılı aşkın süredir hala demir parmaklıklar arkasında kalması karşısında şimdi, yine demokratik hakkını kullanarak oyunun hesabını soruyordu.

Bu görevini yaparken de bir yandan, kişinin demokratik direniş hakkını kullanılmasında korkulacak birşey olmadığını tüm ülkeye kanıtlıyor, bir yandan da 12 Mart'ların, 12 Eylül'lerin hesaplarının sorulduğu bir günde, 40 yıl, 50 yıl beklemeye gerek duymadan, yalnızca bir yıl sonra, 12 Haziran'ın da hesabının sorulabileceğini gösteriyordu, üstelik demokratik bir yöntemle... TEMMUZ 2012

Etiketler:, ,

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan tüm içerik, METE AKYOL'a aittir. METE AKYOL'un yazılı izni olmadan, bu içeriğin kopyalanması, imzalı veya imzasız kullanılması, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

Menu Title