Menü
Kategoriler
meteakyolmart2013
Konumuz, Kazlar…
01 Mart 2013 2013
 

Adına nedense “gündem” denilen günlük yaşamın gürültülü ve çok zaman da üzüntülü karmaşası yetmiyormuş gibi, üstelik bir de dünyanın “bu ahval ve şeraiti” içinde kazlardan söz etmenin en güç yanı, “Kazların da sırası mı şimdi?” sorunuza bir yanıt bulabilmektir.

Peşinen söyleyelim: Amacımız çevremizdekilere özenip, sizi “Lay lom”la oyalamak değil, kazlarla ilgili çok önemli bir bilgimizi paylaşmaktır.

* * *

Biz de yeni öğrendik, kazlar meğer, dünyanın en güvenilir bekçileri, en sadık koruma uzmanlarıymış.

ABD’nin de, Rusya’nın da, Çin’in de en “gözbebeği askeri kuruluşları”nı, en “toz kondurulmaması gereken” savaş malzemesi depolarını, en “üzerinden kuş uçurulmaması” gereken nükleer kuruluşlarını en güvenilir biçimde koruyan bekçiler, en sadık savunan koruyucular, kazlarmış meğer. “Koruma ve savunmasıyla görevlendirildikleri” böylesi gözbebeği  değerindeki kuruluşlara yönelik en ufak bir tehlike kıpırdanması durumunda kazlar, hep birlikte seslerini yükseltmeye başlıyorlarmış ve…

Bir anda kartopu örneği çoğalıp, büyüyerek, kıpırdanma sesini duydukları mihrakın üzerine yüzlerce, binlerce gaga, yüzlerce, binlerce çift kanat ve tek yürek olarak saldırıyorlarmış.

* * *

Korumak ve savunmakla yükümlü oldukları kuruluşlara yönelik en küçük bir tehlike kıpırtısı karşısında bir anda “nöbete geçip”, önce var güçleriyle seslerini yükselten, sonra birlikte tehlikenin üzerine yürüyen kazların bu uyanıklıkları, bu duyarlılıkları ve bu sorumlulukları karşısında onlara imrenmez misiniz, hayran olmaz mısınız?

Dünyanın “bu ahval ve şeraiti” içinde sanki yazılacak başka konu yokmuş da tutup, kazlardan söz etmemiz karşısında umarız ve dileriz öfkelenmemişsinizdir, bizi de, “Kazların sırası mı şimdi?” diyerek suçlamamışsınızdır.

İsterseniz, kazların “keşke biz insanlarda da olsa” diyeceğimiz bu üstün yeteneğine yalnızca imrenmekle, hayran olmakla yetinmeyelim de… Bir kenara çekilip, bu konuyu gündemimiz yapalım ve tek tek kendi başımıza düşünelim, kazlardan bu konuda nasıl ders alabileceğimizi.

Bir Cevap Yazın
*
Menu Title